top of page

ĆWICZENIA - KLATKA LEJKOWATA

1. Ćwiczenia fizyczne

mięsień czworoboczny, M. trapezius

Pierwszym celem jest poprawa postawy. Przedstawione ćwiczenia pozwalają określić główne problemy z postawą. Poprawa postawy wymaga czasu:
u najmłodszych nieraz kilka lat, u starszych kilka miesięcy. Jest to jeden z najważniejszych zadań i warunek powodzenia leczenia. Na początku oceniamy mięsień czworoboczny - trapezius. Jest to główny mięsień "prostujący".

2. Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe w klatce lejkowatej u dzieci

Ćwiczenia oddechowe u najmłodszych przybierają formę zabawy z dmuchaniem i unoszeniem piłeczki. Doskonała pomoc dla młodych trębaczy.

U starszych ćwiczenia oddechowe mogą znacznie zwiększyć sprawność sportową.

3. Pływanie

Pływanie, dobre w każdym wieku przez swoją symetrię ruchów poprawia postawę, wzmacnia mięśnie i czyni dzieci, a także młodzież bardziej otwartą. Zwykle znika poczucie wstydu i mniejszej wartości z powodu wady klatki. Jednak wyczynowe pływanie już we wczesnym okresie powoduje i bardzo utrwala postawę pływacką: wysunięte ramiona do przodu z wysuniętą głową i pochylenie kręgosłupa. Dlatego utrwalona krzywa postawa sportowca już na etapie szkoły sportowej podstawowej może być kłopotliwa do poprawy. Krzywy pływak to też gorsze wyniki.

bottom of page