top of page
KLATKA LEJKOWATA
NAJCZĘTSZE PYTANIA 
Czy operować czy leczyć nieoperacyjnie?

Każde leczenie zaczynamy od leczenia nieoperacyjnego :
- ryzyko przebicia serca jest wtedy minimalne gdyż 
wytworzono luźną przestrzeń między mostkiem i sercem,
- po drugie, nieznośny nieraz ból po operacji nie istnieje bo luźna klatka jest tylko podtrzymana płytką, a nie wypychana na siłę,
- rehabilitacja po operacji to kontynuacja ćwiczeń, które pacjent dobrze zna
- poprawa postawy przeciwdziała opadnięciu młodego ciała z momentem usunięcia płytki po 2-3 latach jej noszenia. A więc leczenie nieoperacyjne to bezpieczeństwo chorego i sukces chirurga, a więc MUS!! 

Kiedy ocenić dziecko?

Tak wcześnie jak wcześnie rodzice zauważą zagłębienie klatki. Niekiedy w w pierwszych miesiącach życia.

Jakie badania są wymagane?

Badania wnoszą pełną wiedzę o wadzie, mówią jak ona jest "ciężka". To co widzimy to tylko wygląd, tomografia pokaże ucisk na serce, przesunięcie serca, pokaże lepiej skrzywienie kręgosłupa. ECHO może wykazać niewydolność zastawek serca. Dowiadujemy sie z badań czy leczenie wady jest wskazane, czy konieczne, kiedy i jak. Spirometria dla oceny układu oddechowego wnosi dodatkowe informacje lecz zalecamy ją tylko w wybranych przypadkach, nie dla wszystkich. 

Istnieją tzw. zespoły wad, w których tylko jednym z elementów jest klatka lejkowata, a o wiele ważniejszym jest poważna wada serca i wizyta w sprawie klatki niekiedy po raz pierwszy pozwala wykryć tę wadę serce. Takich pacjentów kierujemy na badania dodatkowe.

Kiedy leczyć?

Plan leczenia ustalamy kiedy po raz pierwszy widzimy pacjenta, często w okresie niemowlęcym. Leczenie dorosłych przedstawia ograniczenia - nie tylko wyraźne usztywnienie klatki lecz także "stare", ustalone nawyki złej postawy i wreszcie brak czasu dla ćwiczeń.

Czy miseczka jest potrzebna?

Miseczka rozluźnia połączenia żeber z mostkiem i tym samym pozwala na uruchomienie zagłębionej klatki, ale zwykle stanowi tylko etap leczenia nieoperacyjnego i nie u każdego pacjenta jest pomocna. Z pewnością może wspomóc leczenie operacyjne.
Jak długo trwa leczenie?

Wyraźnej poprawy można spodziewać się już po kilku miesiącach,ale najczęściej to okres 1-3 lat.

Czy leczenie nieoperacyjne wyklucza możliwość leczenia operacyjnego?

Nie, każdy okres leczenia nieoperacyjnego wspomaga i polepsza przebieg i wyniki leczenia operacyjnego i jest MUSEM  przed operacją.

 

bottom of page