O KLATCE KURZEJ
Uniesienie mostka odsuwa go od serca i nie dochodzi do bezpoÅ›redniego ucisku serca jak w klatce lejkowatej. Z czasem jednak, po 19 roku życia, usztywnienie Å›ciany klatki powoduje zmniejszenie wydolnoÅ›ci oddechowej i ogólnej sprawnoÅ›ci fizycznej. Sprzyja także utrwaleniu skrzywienia krÄ™gosÅ‚upa.
Klatka kurza wystÄ™puje znacznie rzadziej niż lejkowata, ale wydaje siÄ™, że jej "rzadkość" wynika z braku prawdziwych danych o czÄ™stoÅ›ci wady. To zaÅ› może być wynikiem niezgÅ‚aszania siÄ™ pacjentów do lekarza, którym proponuje siÄ™ rozlegÅ‚y zabieg operacyjny, noszenie niewygodnej ortezy lub nawet radzi siÄ™ "zapomnieć" o wadzie.
Klatka kurza może być symetryczna, w której tylko mostek jest uniesiony, ale najczęściej jest niesymetryczna. Wtedy uniesienie dotyczy chrzÄ…stek przy brzegu mostka i nieraz samego mostka.
Uniesienie mostka i chrząstek żebrowych, bardziej po stronie prawej
Punktowe uniesienie mostka
Uniesienie chrzÄ…stek żeber wokóÅ‚ górnej części mostka wynika z zagiÄ™cia tej części mostka do Å›rodka. ZnieksztaÅ‚cenie pojawia siÄ™ bardzo wczeÅ›nie i "twardnieje" już we wczesnym dzieciÅ„stwie.
Leczenie nieoperacyjne tylko niekiedy jest możliwe. Najczęściej wykonuje się zabieg operacyjny po 19 roku życia.