LECZENIE ETAPOWE KLATKI LEJKOWATEJ
Etap 1 Postawa
W czasie pierwszej wizyty oceniamy postawę. Czy pacjent trzyma się prosto, czy pochyla do przodu. Jak siedzi i jak stoi. Czy ma zaokrąglone ramiona. Czy przyczyną jest skrzywienie kręgosłupa, czy maniera.
Warunkiem poprawy wady klatki jest dobra postawa. Dla uzyskania poprawnej postawy potrzeba kilku miesiÄ™cy do roku. Dopiero wówczas można przejść do Etapu 2.
NiedbaÅ‚a postawa powoduje zapadniÄ™cie mostka i wystawanie Å‚uków żebrowych. Po kilku latach te zmiany stajÄ… siÄ™ trwaÅ‚e
Poprawa postawy czÄ™sto caÅ‚kowicie niweluje zapadniÄ™cie mostka i wystawanie Å‚uków.
Etap 2 Rozluźnienie i uniesienie mostka
Twórca miseczki Eckhart Klobe (za pozwoleniem)
Miseczka dla kobiet
Miseczka męska: 26,19,16 cm
Tak działa miseczka Klobego (uprzej. Prof. F. Schier)
Bez ssania
Ssanie/próżnia unosi mostek i chrzÄ…stki
W drugim etapie leczenia rozluźniamy zagÅ‚Ä™biony obszar klatki przy pomocy próżni/ssania wytwarzanego przez miseczkÄ™ próżniowÄ…(vacuum bell, suction cusp, Saugglocke). W miseczce powstaje ujemne ciÅ›nienie przy pomocy pompki aparatu do pomiaru ciÅ›nienia krwi. CiÅ›nienie to jest niewielkie i z pewnoÅ›ciÄ… jest bezpieczne. Ujemne ciÅ›nienie powoduje uniesienie zapadniÄ™tej części klatki piersiowej: mostka i żeber, tych dochodzÄ…cych do mostka i zbudowanych z miÄ™kkiej chrzÄ…stki, a nie koÅ›ci. Docelowo uniesiony mostek dochodzi aż do styku z okienkiem miseczki.
Taki proces rozluźniania żeber i mostka trwa okoÅ‚o 1-3 miesiÄ™cy. Nadmierne, zbyt silne ssanie może wywoÅ‚ać mikroskopijne wybroczyny na skórze, przedÅ‚użajÄ…c niepotrzebnie leczenie.
Warunkiem powodzenia w tym etapie jest zdecydowana poprawa postawy i konsekwencja w postępowaniu.
Etap 3 Stabilizacja i dalsze unoszenie mostka
III etap leczenia polega na stabilizacji/umocowaniu poprzednio zapadniętej,
a teraz rozluźnionej części klatki piersiowej. U dziecka
i w wieku dojrzewania stabilizację zapewnia wzrost organizmu oraz ćwiczenia, zwłaszcza postawy i ćwiczenia oddechowe. Pacjent powinien wzorować się na postawie tancerza baletu klasycznego: wyprostowany bez śladu pochylenia,
z uniesioną głową i z wciągniętym brzuchem.
Drugim elementem stabilizującym są ćwiczenia oddechowe.
U niektórych pacjentów, zwÅ‚aszcza z wystajÄ…cymi Å‚ukami żebrowymi, dodatkowym elementem stabilizujÄ…cym jest odpowiednia orteza, oraz odpowiedni zestaw ćwiczeÅ„. OrtezÄ™ opracowujÄ… technicy zakÅ‚adów ortopedycznych na podstawie pomiarów. Ćwiczeniami kieruje odpowiednio przeszkolony fizjoterapeuta. Leczenie trwa 1-2 lat.
U tego pacjenta uzyskano pełną korektę wady.