top of page

O NAS

Dr hab. med. Marek Orkiszewski

specjalista chirurg dziecięcy

Dr Marek Okiszewski

W okresie blisko 50-letniej pracy jako chirurg dziecięcy operowałem wielu pacjentów z klatką piersiową lejkowatą. Wpierw sposobem Ravitcha
z wyciągiem drucianym mostka przymocowanym do drewnianego rusztowania. Potem wyciąg druciany, który działał nieefektywnie zastąpiono metalową płytką wprowadzoną pod mostek.

Następnym etapem była operacja Nussa. Moje wątpliwości spowodowały, że
w 2009 roku odbyłem szkolenie u Prof. Nussa w Norfolk, jako jedyny polski chirurg, asystując do operacji. Udało mi się go wówczas przekonać do używania miseczki próżniowej w czasie zabiegu dla bezpiecznego przeciągnięcia płytki pod mostkiem. Prof. Donald Nuss jest nie tylko wysokiej klasy specjalistą lecz
i pełnym serdeczności człowiekiem.

Kurs chirurgii klatki lejkowatej, Prof. Nuss, Norfolk 2009

Zasadę leczenia nieoperacyjnego przy pomocy miseczki próżniowej poznałem w Jenie u Prof. Felixa Schiera w 2004 roku. Prof. Schier umożliwił mi poznanie metody w tym samym czasie gdy sam ją wdrażał. W ciągu paru ostatnich lat leczyłem blisko 300 pacjentów poznając zalety, a także ograniczenia tej metody. 

Z metodą Dr Sidneya Hajego w odniesieniu do klatek kurzych zapoznałem się w czasie wizyty u mojego przyjaciela Prof. Stana Konefala w Instytucie Shriners w Springfield, MA i byłem pod wrażeniem zarówno uzyskanych wyników jak
i gotowości udostępnienia mi wszelkich szczegółów metody. Umówione spotkanie w Brazylii z Dr Haje nie doszło do skutku. Zmarł 2 miesiące przed moją wizytą.

Kilkukrotnie w 2010 roku wyjeżdżałem do Prof. Klausa Schaarsmidta do Berlina. Moje uczestnictwo w operacjach polegało na ich wykonywaniu po jednej stronie, po drugiej Prof. Schaarschmidt. Z tak bezpośrednim podejściem
i szacunkiem dla drugiego chirurga rzadko dzisiaj się spotyka.

Aby poznać szczegóły ewentualnych zaburzeń oddychania u pacjentów w trakcie leczenia, odbyłem szczegółowe szkolenie w zakresie spirometrii w 2012 roku.

Uważam, że każdy pacjent z klatką lejkowatą wymaga wpierw dobrej diagnozy. Dopiero wówczas można przedstawić możliwości lecznicze. Ani leczenie nieoperacyjne nie jest lekarstwem na wszystko, tak samo operacja nie jest wymagana u każdego. W obu metodach zasadnicze znaczenie przypisuję fizjoterapii. Bez fizjoterapii wyniki, niezależnie od metody, są dużo gorsze, albo wprost złe. 

Zrzut ekranu 2019-03-9 o 18.42.32.png

Mgr Michał Orkiszewski

fizjoterapeuta

Mgr Michał Orkiszewski, fizjoterapeuta

W okresie ponad 4 lat zajmowałem się blisko 200 pacjentami z wadami klatki piersiowej - klatką piersiową lejkowatą i klatką kurzą. Opracowałem indywidualny program terapeutyczny i zaczęliśmy stosować jako jeden z kilku ośrodków na świecie próżniowe unoszenie zagłębionego mostka przy pomocy miseczki próżniowej Klobego. "Leczenie klatki piersiowej lejkowatej przy pomocy miseczki próżniowej" było tematem mojej pracy licencjackiej obronionej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Duże doświadczenie spowodowało, że uniwersyteckie ośrodki z Bazylei, St. Etienne i Buenos Aires wyraziły chęć współpracy naukowej.

Celem leczenia pacjentów z klatką kurzą wdrożyliśmy metodę dynamicznego ucisku ortezą. Dotychczasowe wyniki oceniamy jako bardzo dobre. U ponad 90% pacjentów uzyskuje się przekonujące wyrównanie zniekształcenia klatki kurzej.

bottom of page